BiH   Witamy na Wydziale Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki!
Menu

20-950 LUBLIN, ul. Akademicka 13
tel. (+ 081) 445-69-91, 445-65-81, 445-66-11Oferujemy...

Osad prawdę Ci powie – jeziorne archiwa w poznawaniu zmian środowiska

1. Nazwa Jednostki: Katedra Hydrobiologii

 

2. Temat projektu: Osad prawdę Ci powie – jeziorne archiwa w poznawaniu zmian środowiska

 

3. Autor (-rzy) projektu (imię, nazwisko, stopień naukowy, tel. adres e-mail):

  • Osoba odpowiedzialna: Magdalena Suchora, dr, 81 4610061,

e-mail: magda.suchora@up.lublin.pl

  • Wykonawca: dr Magdalena Suchora, dr Anna Kaczorowska

 

4. Opis projektu:

Tak jak i obecnie, już od najdawniejszych czasów jeziora towarzyszyły człowiekowi a człowiek jeziorom. Kierując swoje kroki nad jezioro rzadko obejmujemy myślą perspektywę szerszą niż chwila która właśnie trwa i pozwala nam cieszyć się słońcem, zapachem wody, szumem fal. Ale moment kiedy nasze stopy dotykają substratu jeziornego dna jest jednocześnie chwilą, kiedy dotkamy ostatniej karty zapisanej w wielkim archiwum jakim jest wypełniająca misę jeziorną seria osadów. Jeziora, choć krótkotrwałe z perspektywy czasu geologicznego, stanowią niezwykle cenne archiwa, informujące nas o zmianach środowiska w przeszłości. Zagadki, które kryją w sobie możemy próbować rozwikłać używając różnych technik badawczych. Te z nich, które badają osady jeziorne to metody paleolimnologiczne.

Jak zatem odbywa się poznawanie tajemnic przeszłości zapisanych w osadach? Czego możemy się dowiedzieć korzystając z jeziornego archiwum? Jak wygląda warsztat pracy paleolimnologa? Jakie praktyczne znaczenie ma wiedza po którą z taką pasją sięgają paleolimnolodzy w Polsce i na świecie? Co już wiemy, a jakie pytania wciąż czekają na odpowiedzi? O tym wszystkim można posłuchać, ale także samodzielnie spróbować zajrzeć do osadowego archiwum w trakcie zajęć warsztatowych podczas których jeziora uchylą rąbka swojej tajemnicy, a naszym oczom ukaże się fascynujący poligon badawczy dla biologów, geografów, archeologów, chemików, fizyków i wszystkich ciekawych świata.

 

5. Projekt adresowany jest do szkół/klas o profilu:

Liceum ogólnokształcące, w szczególności klasy o profilu biologiczno-chemicznym i geograficznym

 

6. Miejsce realizacji projektu i przewidywany czas jego trwania:

Miejsce realizacji – do uzgodnienia. Zajęcia kameralne – 3 h, opcjonalnie również (poprzedzające je) zajęcia terenowe – 4 h

 

7. Forma realizacji projektu:

Wykład i dyskusja, zajęcia warsztatowe i laboratoryjne (opcjonalnie – zajęcia terenowe)

 

8. Maksymalna liczebność grupy (słuchaczy):

15 osób

« wstecz