Szanowni Państwo!
W ramach reorganizacji informujemy, że zmieniamy oficjalnie nazwÄ™ na OddziaÅ‚ Drobnych Ssaków (przy Klinice Chorób Zakaźnych WydziaÅ‚u Medycyny Weterynaryjnej UP w Lublinie). Ambulatorium, wedÅ‚ug sÅ‚ownika, to miejsce, gdzie udzielana jest pierwsza pomoc. Należy z dumÄ… podkreÅ›lić, że ten etap mamy dawno za sobÄ…, wiÄ™c nazwa jest nieadekwatna.
Wiele lat temu, gdy zaczynaÅ‚em zajmować siÄ™ problematykÄ… chorób drobnych ssaków utrzymywanych jako zwierzÄ™ta towarzyszÄ…ce, miaÅ‚em silne przekonanie, że mimo maÅ‚ych rozmiarów sÄ… to fascynujÄ…ce istoty, pacjenci równie ważni jak pies, kot czy koÅ„, nieważne ile kosztowaÅ‚ ich zakup. Å»e nie mogÄ… być leczone jak psy, koty, zwierzÄ™ta fermowe, czy utrzymywane w laboratoriach. Å»e koniecznie należy wdrożyć skuteczne procedury diagnostyczno-terapeutyczne dostosowane wÅ‚aÅ›nie do ich potrzeb.
DziÅ› takie myÅ›lenie jest oczywiÅ›cie standardem i nikogo nie dziwi, że zdobycie stosownej wiedzy to kwestia wielu lat praktyki. Pięć lat temu udaÅ‚o siÄ™ nam siÄ™ stworzyć w ramach Kliniki Chorób Zakaźnych macierzystego WydziaÅ‚u Ambulatorium. Mimo trudnych poczÄ…tków caÅ‚y czas siÄ™ rozwijamy. Obecnie szczycimy siÄ™ bardzo dobrymi metodami diagnostycznymi, zaÅ› metody terapeutyczne sÄ… oparte o wzorce Å›wiatowe. Jest to możliwe miÄ™dzy innymi dziÄ™ki bardzo dobrej wspóÅ‚pracy z pozostaÅ‚ymi Klinikami naszego WydziaÅ‚u. Oprócz pacjentów korzystajÄ… na tym studenci. W oparciu o praktyczne doÅ›wiadczenie kliniczne prowadzÄ™ fakultet z chorób drobnych ssaków, na którym jestem w stanie przekazywać aktualnÄ… wiedzÄ™. DziaÅ‚a też prężnie Sekcja Chorób Drobnych Ssaków przy Kole Naukowym Medyków Weterynaryjnych.
Przez gabinet przewinęło siÄ™ liczne grono zainteresowanych studentów, mam nadziejÄ™, że zdobyte przez nich umiejÄ™tnoÅ›ci sÅ‚użą zdrowiu królików, gryzoni, fretek, jeży i innych zwierzaków. Z duma przyjmuje fakt, że niektórzy z nich pracujÄ… w bardzo prestiżowych klinikach. GoÅ›ciliÅ›my też stażystów z zagranicy: Turcji, Hiszpanii, WÅ‚och. Zajmujemy siÄ™ też problematykÄ… zwierzÄ…t nieudomowionych. Staramy siÄ™ popularyzować wiedzÄ™ na temat opieki nad drobnymi ssakami domowymi i wolno żyjÄ…cymi poprzez prelekcje w szkoÅ‚ach, goszczenie wycieczek, odczyty, udziaÅ‚ w Lubelskim Festiwalu Nauki czy prowadzenie fan-page.
Nigdy nie wahaliÅ›my siÄ™ gdy należaÅ‚o pomóc zwierzÄ™ciu. Z przyjemnoÅ›ciÄ… wspóÅ‚pracujemy z organizacjami pro-zwierzÄ™cymi. Niezwykle wielkim zaszczytem byÅ‚a dla mnie nominacja do nagrody Serce Dla ZwierzÄ…t.
DziÄ™kujemy Wam za ponad 2000 polubieÅ„. Obiecujemy, że postaramy siÄ™ zamieszczać wiÄ™cej interesujÄ…cych materiaÅ‚ów.
dr n.wet. J.Ziętek