« wsteczKierunki badań
Występowanie i etiologia infekcyjnych chorób roślin oraz niekonwencjonalne metody ich zwalczania; epidemiologia infekcyjnych chorób roślin i stopień zagrożenia przez patogeny genotypów różnych gatunków roślin uprawnych, w tym zbożowych, warzyw z rodziny Papilionaceae, przyprawowych i leczniczych oraz krzewów jagodowych.
Do priorytetowych, realizowanych w ramach wytyczonych kierunków, zadań badawczych należą: wtórne metabolity i zmienność genetyczna grzybów z rodzaju Fusarium oraz podatność różnych genotypów badanych upraw na te patogeny; jakościowe i ilościowe zmiany zbiorowisk bakterii i grzybów patogenicznych i saprotroficznych w glebie w zależności od warunków środowiska m.in. uprawy różnych gatunków roślin fitosanitarnych oraz stosowania biopreparatów na bazie związków pochodzenia zwierzęcego i roślinnego; zróżnicowanie morfologiczne i genetyczne, taksonomia, patogeniczność i niekonwencjonalne metody zwalczania nie notowanych dotychczas w Polsce, a wykrywanych sukcesywnie w Katedrze, grzybów fitopatogennych zwłaszcza z rodzajów: Phomopsis, Phoma, Septoria, Fusarium,, Itersonilia, Colletotrichum. Do identyfikacji mało znanych patogenów stosowane są metody klasyczne oraz molekularne. Te ostatnie wykonywano dotychczas w Instytucie Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin UP w Lublinie oraz w innych ośrodkach naukowych w Polsce. Od 2008 roku badania takie są przeprowadzane w naszej Katedrze, dzięki uruchomieniu laboratorium biologii molekularnej.
Realizowane tematy badawcze
OKF/DS/2
Temat: Epidemiologia, wtórne metabolity grzybów chorobotwórczych dla roślin z uwzględnieniem podatności odmian.
Kierownik tematu: prof. dr hab. Irena Kiecana
Projekty badawcze
1. Projekt badawczy finansowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, od 2008 roku do kontynuacji. „Badanie zdrowotności wybranych genotypów owsa (Avena sativa L.) z uwzględnieniem podatności wiech na porażenie przez Fusarium spp. oraz zanieczyszczenie ziarna mikotoksynami”.
Kierownik: prof. dr hab. I. Kiecana,
Wykonawcy: dr Elżbieta Mielniczuk, dr Małgorzata Cegiełko
2. Projekt badawczy finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego od 2010 roku do kontynuacji przez 3 lata. Charakterystyka mikromorfologiczna i genetyczna Septoria carvi Syd. i Phomopsis diachenii Desm., wymagania życiowe i ich patogeniczność dla kminku zwyczajnego oraz możliwości ograniczania wzrostu tych grzybów.
Kierownik: dr hab. Ewa Król
Wykonawcy: dr Ewa Zalewska, prof. dr hab. Zofia Machowicz-Stefaniak
3. Projekt badawczy finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego od 2011 roku do kontynuacji przez 3 lata. Występowanie oraz charakterystyka morfologiczno - genetyczna grzybów z rodzaju Phomopsis zasiedlających korę i drewno roślin sadowniczych.
Kierownik: dr hab. Ewa Król
Wykonawcy: dr Ewa Zalewska, mgr Barbara Kowalik
Zaplecze badawcze
Laboratorium biologii molekularnej
Laboratorium mykologiczne
Laboratorium bakteriologiczne
« wsteczStreszczenia z badań
SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE z realizacji zadania na rzecz postępu biologicznego w produkcji roślinnej w 2017 roku
Tytuł zadania: Badania zdrowotności owsa (Avena sativa L.) z uwzględnieniem biologii i szkodliwości wybranych patogenów dla tego zboża. Numer zadania 28 (w załączniku nr 8 do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2015 r. w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa (Dz. U., poz. 1170)

DODATKOWE PLIKI DO POBRANIA:
SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE z realizacji zadania na rzecz postępu biologicznego w produkcji roślinnej w 2015 roku. Badania zdrowotności owsa (Avena sativa L.) z uwzględnieniem biologii i szkodliwości wybranych patogenów dla tego zboża, zrealizowanego na podstawie decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Nr HOR hn-801-PB-9/15 z dnia 2 października 2015 r., wydanej na podstawie § 9 ust. 1 i ust. 6 oraz lp. 28 załącznika nr 8 do Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2015 r. w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa (Dz. U. poz. 1170)

DODATKOWE PLIKI DO POBRANIA:
SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE z realizacji zadania na rzecz postępu biologicznego w produkcji roślinnej w 2014 roku „Badania zdrowotności owsa (Avena sativa L.) z uwzględnieniem biologii i szkodliwości wybranych patogenów dla tego zboża”, nr 28

SPRAWOZDANIE O STANIE REALIZACJI ZADANIA z wykonania badań podstawowych na rzecz postępu biologicznego w produkcji roślinnej w 2013 roku nt. "Badania zdrowotności wybranych genotypów owsa (Avena sativa L.)
z uwzględnieniem podatności wiech na porażenie przez Fusarium spp. oraz zanieczyszczenia ziarna mykotoksynami" - HOR hn - 801 – 22/13, zadanie nr 49

Kierownik tematu:
prof. dr hab. Irena Kiecana, Katedra Fitopatologii i Mykologii, Uniwersytet Przyrodniczy, Lublin
Wykonawcy:
- dr inż. Elżbieta Mielniczuk, Katedra Fitopatologii i Mykologii, Uniwersytet Przyrodniczy, Lublin,
- dr inż. Małgorzata Cegiełko - Katedra Fitopatologii i Mykologii, Uniwersytet Przyrodniczy, Lublin,
- prof. dr hab. Juliusz Perkowski – Katedra Chemii, Uniwersytet Przyrodniczy, Poznań,
- prof. dr hab. Anna Stochmal - Zakład Biochemii i Jakości Plonów, Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy, Puławy,
- Inne osoby.
starsze streszczenia:
- „Badania zdrowotności wybranych genotypów owsa (Avena sativa L.) z uwzględnieniem podatności wiech na porażenie przez Fusarium spp. oraz zanieczyszczenia ziarna mikotoksynami” badania finansowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (HOR hn-078 dec-27/10)
Kierownik tematu:
prof. dr hab. Irena Kiecana
Katedra Fitopatologii,
Uniwersytet Przyrodniczy, Lublin
- Streszczenie sprawozdania z realizacji badania podstawowego na rzecz postępu biologicznego w produkcji roślinnej pt. Identyfikacja genów karłowatości i odporności na choroby w pszenicy i pszenżycie za pomocą markerów DNA objętego dotacją Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na 2009 rok.
Kierownik zadania:
prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk
Instytut Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin, UP w Lublinie
e-mail: krzysztof.kowalczyk@up.lublin.pl
- Streszczenie sprawozdania z realizacji badania podstawowego na rzecz postępu biologicznego w produkcji roślinnej pt.: Wytwarzanie nowych źródeł genetycznych pszenżyta w oparciu o krzyżowanie oddalone realizowane w 2009 roku, sfinansowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Kierownik zadania:
prof. dr hab. Daniela Gruszecka
Instytut Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie,
ul. Akademicka 15, 20-950 Lublin
tel. (48-081) 4456928, k. 601084838
e-mail: daniela.gruszecka@up.lublin.pl
- Streszczenie sprawozdania z realizacji badania podstawowego na rzecz postępu biologicznego w produkcji roślinnej pt.Wykorzystanie dzikich gatunków z rodzaju Avena do poszerzenia zmienności genetycznej owsa zwyczajnego objętego dotacją Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Kierownik tematu:
dr hab. Maria Chrząstek prof. nadzw. UP
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie,
Instytut Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin,
e-mail: maria.chrzastek@up.lublin.pl
- Streszczenie sprawozdania z realizacji badań pt. Badania zdrowotności wybranych genotypów owsa (Avena sativa L.) z uwzględnieniem podatności wiech na porażenie przez Fusarium spp. oraz zanieczyszczenia ziarna mikotoksynami - badania finansowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (HOR hn-4040 dec-7/09)
Kierownik tematu:
prof. dr hab. Irena Kiecana
Katedra Fitopatologii,
Uniwersytet Przyrodniczy, Lublin
- Sprawozdanie z wykonania zadań badawczych w 2011 roku, w ramach projektu pt. "Badania zdrowotności wybranych genotypów owsa (Avena sativa L.) z uwzględnieniem podatności wiech na porażenie przez Fusarium spp. oraz zanieczyszczenia ziarna mikotoksynami" o symbolu HOR hn 801-8/11
Kierownik tematu:
prof. dr hab. Irena Kiecana
Katedra Fitopatologii i Mikologii,
Uniwersytet Przyrodniczy, Lublin