20-950 LUBLIN, ul. Akademicka 13
Główne kierunki badań naukowych:
Wymienione kierunki badań realizowane są w ramach 4 tematów zbiorczych i 18 zadań szczegółowych.
TEMATY W RAMACH KTÓRYCH REALIZOWANE SĄ BADANIA NAUKOWE:
BADANIA WŁASNE -"BW"
Temat: "Biologiczne i siedliskowe czynniki warunkujące rozwój i trwałość zbiorowisk trawiastych oraz ich znaczenie gospodarcze i w środowisku przyrodniczym"
W ramach tego tematu realizowane są następujące zdania badawcze:
BADANIA STATUTOWE - "DS"
Temat: "Trwałość zbiorowisk trawiastych użytków zielonych oraz ich znaczenie użytkowe, przyrodnicze i krajobrazowe"
W ramach tego tematu realizowane są następujące zdania badawcze:
Temat: "Ocena cech użytkowych gatunków i odmian roślin łąkowych oraz trawnikowych w warunkach oddziaływania różnych czynników biotycznych i abiotycznych"
W ramach tego tematu realizowane są następujące zdania badawcze:
Temat: "Ocena skuteczności różnych technologii podsiewu łąk i pastwisk nasionami traw i motylkowatych bezpośrednio w darń"
Badania w ramach w/w tematów realizowane są głównie w Stacji Dydaktyczno-Badawczej w Sosnowicy. Większość z nich dotyczy gospodarki pastwiskowej, ponieważ w okresie wegetacyjnym mamy do dyspozycji stado krów rasy mięsnej Limousine, które są wypasane na pastwiskach, co umożliwia prowadzenie badań z rzeczywistym użytkowaniem pastwiskowym runi. Badania te dotyczą głównie produkcyjności runi pastwiskowej z udziałem różnych odmian koniczyny białej oraz życicy trwałej i trwałości tych gatunków w warunkach gleb torfowo-murszowych. W/w badaniach testowane są również nowe mieszańce międzyrodzajowe (Festulolium) kompleksu Festuca x Lolium. Bardzo ważnym problemem, na który zwraca się uwagę w prowadzonych badaniach w Sosnowicy to trwałość zbiorowisk trawiastych w siedliskach pobagiennych oraz porównanie różnych metod regeneracji runi z zastosowaniem różnych technologii osłabienia konkurencyjności starej darni i siewów bezpośrednich. W Stacji prowadzone są stałe obserwacje dotyczące sukcesji roślin w zbiorowiskach w zależności od sposobu i intensywności użytkowania oraz wilgotności i stopnia przeobrażenia gleb organicznych. Ostatnio zainteresowania badawcze pracowników Katedry związane są z kompleksową oceną różnych gatunków traw trawnikowych ich odmian do mieszanek trawnikowych i gazonowych oraz przeznaczonych na cele specjalne (pola golfowe, boiska sportowe).
AKTUALNA OFERTA KATEDRY TO: