Menu

Materiały szkoleniowe

Praca w branży turystycznej

« wstecz

 

Branża turystyczna – kompetencje i wymagania niezbędne do pracy

Jeśli chcesz spróbować swoich sił w branży turystycznej, koniecznie zapoznaj się z najważniejszymi wymaganiami i umiejętnościami. W zawodzie pilota wycieczek zagranicznych, przewodnika turystycznego czy rezydenta konieczna okaże się znajomość języków obcych. Duże znaczenie ma komunikatywność. Praca w biurze podróży wymaga natomiast biegłej obsługi specjalistycznego oprogramowania.

Znajomość języków obcych

W branży turystycznej znajomość języków obcych odgrywa bardzo ważną rolę. Angielski, nawet w stopniu zaawansowanym, może okazać się niewystarczający. Znamienna będzie znajomość też innych języków, np. niemieckiego, rosyjskiego i francuskiego. Pracodawcy szczególnie cenią osoby, które są otwarte na zdobywanie nowych kompetencji językowych.

Orientacja na pracę z klientem

Kluczowym atutem specjalistów z branży turystycznej powinny być wysoko rozwinięte umiejętności komunikacyjne. W pracy nakierowanej na bezpośredni kontakt z klientami szczególnie przydatna okaże się znajomość technik sprzedaży, co ułatwi nawiązywanie dłuższych relacji.

Wiedza z zakresu geografii

Turystyka wiąże się z geografią, dlatego w tej branży ważne jest posiadanie kompetencji również z tego zakresu. Wiedza zdobyta na studiach nie będzie wystarczająca. Ważna jest nie tylko znajomość ogólnych uwarunkowań geograficznych i kultury wybranych regionów, ale także dogłębna wiedza na temat konkretnych kurortów. Dzięki niej można odpowiedzieć na bardziej szczegółowe pytania klientów.

Znajomość systemów rezerwacyjnych

Praca w branży turystycznej zazwyczaj wiąże się z obsługą nowoczesnych systemów rezerwacyjnych – szczególnie w przypadku posady w biurze podróży. Biegła obsługa oprogramowania, na przykład BlueVendo lub Merlinx, znacznie usprawni funkcjonowanie całego biura i ułatwi wykonywanie obowiązków zawodowych.

Umiejętności i wymagania niezbędne do pracy w branży turystycznej dotyczą przede wszystkim praktycznego zastosowania posiadanych kompetencji. Warto postawić na zdobywanie doświadczenia oraz odbycie praktyk w wybranym biurze podróży.

Sprawdź oferty pracy w turystyce na: https://www.pracuj.pl