Menu

Materiały szkoleniowe

Przyszłość zawodów

« wstecz

 

Które zawody znikną, a które się zmienią?

 

Zanim zwiążesz się z konkretną branżą, zastanów się, czy wybrany przez Ciebie zawód ma szansę długo utrzymać się na rynku. Według prognoz profesje, takie jak bibliotekarz lub recepcjonista, być może za jakiś czas znikną z naszych realiów.

Zawody, które znikną z rynku pracy

Specjaliści zajmujący się analizą zmian zachodzących na rynku podkreślają, że jednym z zawodów o niepewnej przyszłości jest bibliotekarz. Coraz więcej osób czyta książki za pośrednictwem przekaźników elektronicznych – nowoczesne czytniki są popularne nawet wśród seniorów. Ponadto postępująca automatyzacja umożliwia wypożyczanie wybranych pozycji przez nowoczesne książkomaty, bez kontaktu z bibliotekarzem. Robotyzacja obejmuje również inne branże, na przykład hotelarstwo. Według prognoz recepcjoniści mogą za jakiś czas stracić pracę, ponieważ obsługa gości hotelowych stanie się w pełni zautomatyzowana.

Jak automatyzacja wpłynie na wybrane zawody?

Rozwój nowoczesnych technologii bezpośrednio wpłynie na funkcjonowanie wielu profesji. Na zmiany powinni się przygotować specjaliści ds. obsługi klienta, sprzedawcy i doradcy bankowi. Dzięki automatyzacji większość usług będą wykonywać bez bezpośredniego kontaktu z odbiorcą. W wielu placówkach potencjalni klienci już teraz mogą rozwiązać swój problem lub zdobyć konkretne informacje całkowicie online, bez wychodzenia z domu – ten trend coraz bardziej umacnia się na rynku.

Czy automatyzacja może zastąpić kreatywność?

Osoby realizujące się zawodowo w profesjach, takich jak fotograf, reżyser czy projektant, nie muszą obawiać się automatyzacji. Kreatywność wciąż będzie w cenie, niezależnie od zmian zachodzących na rynku pracy. W wymienionych profesjach nowoczesne technologie staną się środkiem do przekazania wizji artystycznych. Automatyzacja nie wygra z kreatywnym myśleniem również w kontekście branży marketingowej.

Zniknięcie niektórych zawodów jest nieuniknione, ale elastyczny rynek pracy na pewno szybko wypełni po nich lukę. Z biegiem czasu pojawią się zupełne nowe profesje, lepiej dostosowane do potrzeb naszych czasów.

Zobacz także: 

https://porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/zwolnienie-chorobowe-wszystko-co-warto-wiedziec/